Aktualności

0

Trójmiejski Oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich zakupił komputery o wartości 42 tys. zł celem wsparcia edukacji cyfrowej uczniów dwóch szkół podstawowych w Gdańsku (SP nr 56 i SP nr 21). Do najbardziej potrzebujących uczniów tych placówek trafi nowy sprzęt, umożliwiając im niezakłóconą realizację programu nauczania.

– Jako Polski Związek Firm Deweloperskich Trójmiasto mamy świadomość, że w obecnej sytuacji wsparcia wymaga nie tylko system opieki zdrowotnej, ale też szkoły i ich uczniowie, którzy w ekspresowym tempie musieli się przestawić na edukację zdalną. Dlatego też, po konsultacji z Urzędem Miasta Gdańsk, jako przedstawiciele branży deweloperskiej w regionie postanowiliśmy zakupić sprzęt komputerowy, który doposaży najbardziej potrzebujące szkoły. Okres pandemii i teraz – gospodarczego kryzysu, który nadszedł, jest swego rodzaju testem solidarności i wzajemnego wsparcia. Jest wiele osób, które popadły w tarapaty w tym ciężkim czasie. Warto pamiętać, że drobny nawet gest solidarności czy skoordynowana pomoc z zewnątrz, mogą być dla nich jedyną możliwością pokonania trudności – komentuje Magdalena Reńska, członek zarządu PZFD Trójmiasto, dyrektor zarządzająca w spółce Euro Styl.

Placówki, które zostały objęte pomocą PZFD Trójmiasto zostały wskazane przez Urząd Miasta w Gdańsku w ramach programu wsparcia komputerowego gdańskich szkół. Nowy sprzęt o łącznej wartości 42 tys. zł trafi do najbardziej potrzebujących uczniów Szkół Podstawowych nr 56 i 21. Przedstawiciele placówek edukacyjnych, którzy już wcześniej zgłaszali braki sprzętowe wśród swoich podopiecznych nie kryją zadowolenia.

– Wszystkich nas zaskoczyła epidemia. Sytuacja ta przyspieszyła wdrożenie edukacji cyfrowej „na całego”. Wcześniej były wprawdzie próby, niektóre obszary poddane już były digitalizacji i sprawdzały się w jednostkowych przypadkach, natomiast gdy wszyscy praktycznie z dnia na dzień zostali w domach okazało się, że są duże braki sprzętowe. Nauczyciele w większości poradzili sobie, częściowo korzystając z własnego sprzętu, natomiast gorzej było z uczniami. Po wdrożeniu zdalnego nauczania (online) w pełnym wymiarze, rodzice zaczęli zgłaszać coraz większe potrzeby – problem uwidocznił się zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, więc wystosowaliśmy prośbę do Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańska. Ogromnie się cieszę, że nastąpił odzew. Sprzęt otrzymany od lokalnych deweloperów wesprze najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły – mówi Celina Stachowicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 56 w Gdańsku.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wsparcie. Taka jest dzisiaj sytuacja, że dzieci zdane są na edukację zdalną oraz wykorzystanie przy tym środków informatycznych i własnego sprzętu. Bywają jednak takie rodziny, w których jedynym cyfrowym środkiem komunikacji jest telefon, co w praktyce uniemożliwia efektywne uczestniczenie w zajęciach. Niektórym dzieciom wypożyczyliśmy szkolny sprzęt, ale wsparcie deweloperów jest tutaj niezwykle cenne – mówi Lidia Lisińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdańsku.

Wymiana wiedzy i rozmaite inicjatywy o charakterze społecznym i edukacyjnym to istotny element działalności Trójmiejskiego Oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich, czego przykładem jest obecne wsparcie edukacji cyfrowej uczniów gdańskich szkół.