Aktualności

0

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Polski Związek Firm Deweloperskich PZFD podpisały umowę o współpracy. Celem jest upowszechnienie i promocja pierwszej polskiej certyfikacji ekologicznej „Zielony Dom” dla budynków mieszkalnych opracowanej przez PLGBC. Organizacje wspólnie będą dążyć do rozwoju zrównoważonego budownictwa na rynku mieszkaniowym w Polsce.

„Zielony Dom” to pierwszy polski certyfikat, który opiera się na wielokryterialnej ocenie inwestycji mieszkaniowych. Wyróżnia projekty o wysokiej jakości ekologicznej i efektywności energetycznej. Certyfikat powstał z potrzeby stworzenia i udostępnienia prostego, a zarazem ambitnego narzędzia dla deweloperów i inwestorów. Pozwoli podkreślić jakości inwestycji mieszkaniowych i wysiłki na rzecz świadomego wpisania się w budownictwo ekologiczne w kraju.

Poprzez nawiązanie partnerstwa  PLGBC oraz PZFD podkreślają konieczność realizacji wspólnych inicjatyw dla rozwoju „zielonego” budownictwa, szczególnie w kontekście troski o środowisko naturalne. Zrównoważone domy i mieszkania generują też liczne korzyści finansowe i społeczne.

„Zielone” budynki są oszczędne, komfortowe i zbudowane w poszanowaniu środowiska naturalnego. Rozwiązania w nich stosowane przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji dzięki zastosowaniu energooszczędnych urządzeń, efektywnemu gospodarowaniu wodą w budynku czy odnawialnym źródłom energii. Zielone otoczenie, trwałe i bezpieczne materiały oraz nowoczesne technologie poprawiają też komfort, samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Certyfikowanie inwestycji mieszkaniowych w systemie „Zielony Dom” wyróżni też deweloperów na rynku nieruchomości pod względem jakości ich inwestycji i dbałości o środowisko.

Za opracowanie certyfikacji odpowiada niezależna organizacja pozarządowa  – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, działająca na rzecz rozwoju zielonego budownictwa, w konsultacji z uznanymi krajowymi i międzynarodowymi ekspertami. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje misję radykalnej poprawy projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce tak, aby zrównoważone budownictwo stało się normą. PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

Więcej informacji na http://pzfd.pl/wspolpraca-plgbc-pzfd-dla-transformacji-budownictwa-mieszkaniowego-polsce/