Aktualności

29 września w Hotelu Grano odbyło się spotkanie z cyklu „Pomorskie rozmowy o nieruchomościach”, którego organizatorem był Dziennik Bałtycki. W rozmowie wzięło udział kilku przedstawicieli lokalnych firm deweloperskich zrzeszonych w Trójmiejskim Oddziale Polskiego Związku Firm Deweloperskich: Magdalena Reńska, członek zarządu w spółce Euro Styl, Zbigniew Okoński, prezes Robyg S.A., Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w INPRO S.A. oraz Piotr Tarkowski, dyrektor ds. sprzedaży w ALLCON Osiedla.

Spotkanie poświęcone było sytuacji na rynku mieszkaniowym w związku trwającą już od ponad pół roku epidemią koronawirusa. Przedstawiciele deweloperów opowiadali jak ich firmy radzą sobie w obecnej sytuacji, jak wyglądało zarządzanie organizacjami w tym trudnym okresie oraz jakie zmiany wprowadzili, by wyjść klientom naprzeciw. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że po okresie lockdownu i zawieszenia gospodarki, co dotknęło wszystkich, sytuacja wróciła do normy, a klienci do biur sprzedaży, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Firmy sprawnie zareagowały na sytuację. W związku z ograniczeniami i naturalnymi obawami społeczeństwa (zwłaszcza w czasie lockdownu i bezpośrednio po nim), przeszły na realizację procesów sprzedażowych online. Wymagało to dużej elastyczności, czasami też pozyskania przez działy sprzedaży nowych kompetencji w zakresie budowania i utrzymywania relacji z klientami. Było to wyjście naprzeciw sytuacji i wielu klientów to doceniło, choć w przypadku zakupu mieszkania nie da się załatwić wszystkiego online, a klienci preferują jednak kontakt osobisty. Widać to było już w lipcu i sierpniu, kiedy sprzedaż wróciła do czasów sprzed pandemii. Klienci z zachowaniem ostrożności, ale już bez lęku, wrócili do biur sprzedaży, aby realizować swoje zamiary zakupowe.

Podczas spotkania zwracano też uwagę na zaostrzenie polityki kredytowej przez banki, co było jednym z powodów rezygnacji części klientów z umów rezerwacyjnych bezpośrednio po lockdownie. Obecnie sytuacja jest trochę lepsza – banki nieco poluzowały swoje kryteria, jednak ograniczenia w finansowaniu mogą być jedną z barier rozwoju rynku, podobnie jak przedłużające się procedury administracyjne, co dzisiaj jest szczególnie widoczne.

Przedstawiciele deweloperów podkreślali, że nawet w okresie lockdownu budowy nie stanęły. Firmy realizują rozpoczęte inwestycje, a ich terminy nie są w żaden sposób zagrożone. Sytuacja na rynku mieszkaniowym wróciła obecnie do czasu sprzed pandemii, choć trudno powiedzieć, co przyniesie przyszłość. Według uczestników spotkania nie ma jednak zagrożenia dla stabilności rynku i nie grozi nam żaden czarny scenariusz. Sprzedaż idzie dobrze i rytmicznie, czemu sprzyjają też rekordowo niskie stopy procentowe. Wiele osób wycofuje z banku swoje oszczędności i inwestuje w nieruchomości, które wydają się być obecnie najlepszą, długoterminową lokatą kapitału.